נשמח לעזור לך
טלפון: 052-3228856
כתבו לי לוואטסאפ ואחזור אליכם
 [email protected]

טיפול הוליסטי

בשנים האחרונות החלו רבים בוחרים בשיטות טיפול אחרות, שיטות טיפול אלטרנטיביות, בשילוב עם הטיפול המערבי המקובל או לעתים אף במקום טיפול זה. רבים מענפי הטיפול האלטרנטיבי זוכים לשם 'טיפול הוליסטי', וזאת משום ששיטות טיפול הוליסטי מתבוננות באדם כמכלול שלם, ולא כמצבור של בעיות שאין ביניהן קשר. הגישה ההוליסטית מושכת אליה אנשים שלא מצאו פתרון לבעיות שלהן במסגרת הרפואה המערבית.
מהו טיפול הוליסטי ואילו ענפי טיפול כולל במסגרתו? על כך, בכתבה הבאה.

מהו טיפול הוליסטי

טיפול הוליסטי ניתן במסגרת הרפואה ההוליסטית. הוא מתייחס לאדם כ"שלם", כלומר, טיפול הוליסטי מתייחס באופן עקבי לכמה היבטים של האדם – הגוף, הרגש, אופן החשיבה ואף הסביבה העוטפת את המטופל. זאת, בניגוד לרפואה המערבית, המתייחסת פעמים רבות אך ורק לתפקודו של המטופל או לאיבר הפגוע. במסגרתו של טיפול הוליסטי מושם דגש רב על אורח חיים בריא, אכילה נכונה, פעילות גופנית, שינה, הימנעות ממצבי לחץ שונים וכדומה. טיפול הוליסטי מושתת בעיקרו על יסודות פילוסופיים עתיקים במיוחד, עוד מתקופת אפלטון, המאמינים כי ריפוי אמיתי הינו ריפוי של גוף ונפש יחדיו. יסודות אלו זכו להתנגדויות רבות במהלך השנים, עד לשלהי המאה העשרים, אז גילו שוב את יתרונותיו הרבים של טיפול הוליסטי זה.

טיפול הוליסטי אל מול הטיפול המערבי

הטיפול ההוליסטי, כאמור, זכה להתנגדויות רבות במהלך השנים ואף הביא, בעקבותיו, למתחים רבים בין העוסקים בתחום הרפואה ההוליסטית לבין העוסקים ברפואה המערבית. טיפול הוליסטי המתייחס לאדם כמכלול, נגד לא פעם את כל אמנותיו של המטפל המערבי, המאמין שניתן לרפא כל דבר בגוף באמצעות התערבות  נקודתית, תרופתית או כירורגית. העוסקים בתחום הרפואה ההוליסטית, הביעו מחאה על הרפואה הקונבנציונאלית, שהתעלמה ממצבו הרגשי של האדם, והקשר בין הגוף לנפש. היא התמרמרה על מה שהיא ראתה כטיפולים פולשניים, פעמים רבות ללא לצורך. לעומתם, טענו המטפלים המערביים כי טיפול הוליסטי כולל שיטות טיפול שאינן מוכחות מחקרית ופעמים רבות כוללות במסגרתן את אפקט הפלצבו שעלול להיות חולף, ולכן איננו בעל ערך.

ענפי הטיפול השונים במסגרתו של הטיפול ההוליסטי

טיפול הוליסטי כולל ענפי עיסוק רבים, כמו הומיאופתיה, נטורופתיה, שיאצו, דיקור סיני, תטא הילינג, ביופידבק ועוד. קיימות מסגרות לימוד שונות המציעות קורסים מגוונים, כמו קורס תקשור, קורס תטא הילינג, לימודי רפלקסולוגיה. כאשר לומדים טיפול הוליסטי, אחד הענפים הפופולאריים הוא זה של לימודי הילינג, בו לומדים כיצד להעניק טיפול אנרגטי.

אחת האמיתות המרתקות שמתגלות כאשר לומדים טיפול הוליסטי, היא שקיימת חפיפה רבה בין הידע ההוליסטי ממקורות שונים בעולם. שיטות שונות בוחרות לאבחן באמצעים שונים – הרפואה הסינית בודקת את הדופק, אירידיולוגיה את קשתית העין, גרפולוגיה את כתב היד, כירולוגיה את מבנה כף היד, גרינברג את כף הרגל… כולם מגלים את אותם הדברים פחות או יותר על האדם – את הקשר המובהק בין מצבו הרגשי, מנטאלי רוחני לבין הבריאות שלו. כל דרך מציעה את הגישה הייחודית שלה כיצד לפתור את האתגר עימו מתמודד האדם, ופעמים רבות מי שעובר טיפול הוליסטי מגלה ששילוב שיטות מוביל לתוצאות המהירות ביותר.

בשונה מהעוינות שלעתים קיימת בין רפואה מערבית לבין טיפול הוליסטי, העוסקים ברפואה הוליסטית לרוב בוחרים לעבוד בשיתוף פעולה, או שהמטפלים עצמם בוחרים ללמוד עוד ועוד שיטות טיפול הוליסטי על מנת לשלב ביניהן. זה יוצר עושר טיפולי רב, ונותן פעמים רבות עומק טיפולי ועניין רב למטופלים.

לוח ארועים

קטגוריות

ספרי תטא הילינג

לרכישת כל ספרי "תטא הילינג" בעברית

מועדון בוקר טוב

תחנת רענון לנפש – רבע שעה של שידור חי יומי שכל כולו קודש ליצירת מציאות

בכל יום נשפוך אור על היבט אחר של החיים שבו האמונות הלא-מודעות שלנו יוצרות מורכבות וקושי ונשתמש בכלים של תטא הילינג כדי לפתור אותן מהשורש.

לטעימה ממועדון הבוקר