נשמח לעזור לך
טלפון: 052-3228856
כתבו לי לוואטסאפ ואחזור אליכם
 [email protected]

רפואה אלטרנטיבית

קטגוריות

ספרי תטא הילינג

לרכישת כל ספרי "תטא הילינג" בעברית

מועדון בוקר טוב

תחנת רענון לנפש – רבע שעה של שידור חי יומי שכל כולו קודש ליצירת מציאות

בכל יום נשפוך אור על היבט אחר של החיים שבו האמונות הלא-מודעות שלנו יוצרות מורכבות וקושי ונשתמש בכלים של תטא הילינג כדי לפתור אותן מהשורש.

לטעימה ממועדון הבוקר

רפואה אלטרנטיבית – אלטרנטיבה למה?

מספרים שבסין, אנשים משלמים לרופא שלהם רק כל עוד הם בריאים. אינני יודעת אם הדבר נכון בסין של ימינו, אבל אני יודעת לבטח שבמדינת ישראל המדיניות היא שונה.
עיקר המשאבים הרפואיים מוקדשים לטיפול בבעיות רפואיות לאחר שנוצרו ולא למניעתן.
יתרה מכך, לעתים נדמה כי הרפואה המערבית כמעט מעודדת אותנו לנהל אורח חיים לא בריא, ואז לחפות על כך באמצעות תרופות (להורדת כולסטרול, סוכר, לחץ דם ועוד).
למרות הצלחותיה הכבירות של הרפואה המערבית, בשנים האחרונות התעוררה ביקורת רבה נגדה ואנשים החלו לחפש לה חלופות. כך נולד ענף חדש-ישן – רפואה אלטרנטיבית.

רפואה אלטרנטיבית – מהי?

רפואה אלטרנטיבית הוא שם כולל למגוון עצום של שיטות טיפול שאינן מהוות חלק מהרפואה המערבית.
למרות שהמונח נשמע כמו טרנד ניו אייג'י, היא כוללת שיטות טיפול וריפוי עתיקות בהרבה מהרפואה המערבית כמו הרפואה הסינית העתיקה או האיורוודה ההודית, וגם שיטות טיפול מסורתיות של עדות ועמים שונים.

ישנם מספר היבטים המשותפים למגוון העצום של ענפי רפואה אלטרנטיבית:

  1. ההנחה הבסיסית היא שלגוף ולנפש יש יכולת ריפוי עצמית.
  2. מחלה איננה האויב אלא סמן לכך שהגוף יצא מאיזון.
    כדי להשיב את האיזון יש לתמוך בגוף באמצעות מנוחה, תזונה תומכת, עיסוי, הילינג וכדומה.
  3. הוליסטיות – הגוף והנפש הם שלם אחד ולא ניתן להפריד ביניהם. למידע על טיפול הוליסטי, לחצו כאן.
  4. כל הידע הנדרש לריפוי מצוי בגוף ו/או ביקום.
    ניתן להיעזר במשאבים אנרגטיים אלו ואף להתחבר לידע הזה.
    אולי משום כך, המטפל איננו נדרש לרכוש ידע רב כל כך כפי שדורשת הרפואה המערבית, אלא מספיקה הכשרה קצרה בהרבה על מנת להפיק תוצאות מרשימות.

רפואה אלטרנטיבית ורפואה מערבית – האם זו יריבות?

הוויכוח בין רפואה מערבית, לבין רפואה אלטרנטיבית תועד עוד ביוון העתיקה (לפני כ 2400 שנה).
אפלטון מתח ביקורת על הרפואה שהנהיג היפוקראטס, אבי הרפואה המערבית, וסוקרטס, שאולי מייצג לראשונה תפיסה של רפואה אלטרנטיבית, אומר את המשפט הבא: "כפי שאין ניגשים לריפוי עיניים בנפרד מהראש, ולא לריפוי ראש בנפרד מהגוף, כך אין מרפאים גוף בנפרד מהנשמה.
זאת גם הסיבה שמעיני רופאים יוונים נעלמות מחלות רבות. משום שמזניחים הם את הדבר השלם שלו יש לדאוג, ואם איננו כשורה, אי אפשר שהחלק יהיה כשורה" (כארמידס, 157b, מתוךכתבי אפלטון, תרגום י"ג ליבס).

כאשר הופיעו ההצלחות הראשונות של הרפואה המערבית החדשה כמו השימוש באנטיביוטיקה, ירד מאד קרנו של הגוף כבעל יכולת לתחזק את בעצמו. החל מרוץ אחר פיתוחים חדשים שיחפו על אוזלת היד של הגוף.
במקביל, אורח החיים המערבי אכן פגם ביכולת הגוף לטפל בעצמו. התזונה עברה שינוי גדול, הפעילות הגופנית פחתה מאד, הסביבה הפכה רעילה הרבה יותר, ובמקום שכמות הסטרס תרד, נדמה כי היא רק עולה. גורמים אלו תורמים, כל אחד על פי יכולתו, לניוון היכולות הטבעיות של הגוף.

אז האם צודקת הרפואה המערבית כשהיא מייצרת עוד ועוד סוגים של משככי כאבים, כדורי שינה, נוגדי דיכאון, סותרי חומציות ותרופות אחרות שיעזרו לנו לעשות הכל חוץ מלהתמודד עם העולם הרגשי שלנו?
או שמא צודקים העוסקים ברפואה אלטרנטיבית הטוענים שניתן להימנע משימוש בתרופות אלו באמצעות התייחסות נכונה לרגשות ולאורח החיים?

אנשי רפואה קונבנציונלית רבים מאד מתנגדים אפילו לשמוע על טיפולים אלטרנטיביים.
פעמים רבות הם מביעים חשש שמדובר באמונות טפלות ובנוכלות ולא במשהו רציני, גם כאשר מצטברות הוכחות מובהקות, מדעיות, ההתנגדות לא פעם עומדת בעינה, עד כי נדמה שהיא איננה רציונלית אלא רגשית.
למשל, ישנם מחקרים רבים בתחום התזונה המראים שתזונה טבעונית (צמחית) המבוססת בעיקר על ירקות חיים (לא מעובדים) יכולה לפתוח עורקים סתומים, ללא הצורך בניתוחים.
יתרה מכך, תזונה זו תורמת גם לריפוי היבטים פיזיים אחרים. הרופאים הראשונים שפרסמו ממצאים אלו ממש נרדפו על ידי הממסד הרפואי והקולגות שלהם.
יש הסוברים שהתנגדותם נובעת מהחשש שלהם לאבד את מעמדם או את פרנסתם, אבל אני סבורה שיש פה משהו עמוק יותר שנותר עדיין לפצח.

גם אנשים מתחום הרפואה האלטרנטיבית מתייחסים לא פעם לרפואה המערבית כאילו דרקולה בכבודו ובעצמו הגיע לבקר.
פעמים רבות מתייחסים לכלל אבחנות הרופאים כשגויות מעיקרן, כפולשניות ללא צורך, כמחלישות את הגוף, כנעדרות הבנה בסיסית של חכמת הגוף ועוד ועוד.
גם דעות אלו לוקות לא פעם בשיפוטיות אוטומטית ולא בהכרח נשענות על מחשבה עמוקה.
דפוסי החשיבה הללו יוצרים לא פעם תחושה של עימות מיותר שהחולה נקרע באמצעו בתהייה מה הדרך בטובה ביותר עבורו על מנת להתרפא או להשיג את איכות החיים הטובה ביותר עבורו.

רפואה אלטרנטיבית ורפואה מערבית – האם ניתן לגשר על הפערים?

למרות שלעיתים נראה כי תהום פעורה בין שני סוגי הרפואה, למעשה, הגשר כבר החל להבנות.
בתי ספר ללימודי רפואה אלטרנטיבית מטמיעים יותר ויותר ידע הלקוח מהרפואה המערבית בתוך מערך הלימודים שלהם, בין השאר כדי ליצור שפה משותפת עם הממסד הרפואי.
מאז שקופות החולים החלו להציע לחברים שלהן טיפולי רפואה אלטרנטיבית נעשתה רפואה זו מוכרת ונגישה יותר לקהל הרחב, כולל קהל הרופאים, ונפתחה הדלת לכך שיותר אנשים מקבלים טיפול של רפואה אלטרנטיבית לצד טיפול רפואי קונבנציונאלי.

הידע המערבי שרוכשים מטפלים אלטרנטיביים גורם להם להיעזר בבדיקות רפואיות קונבנציונליות, וכך נוצר אצלם בסיס נתונים שרופאים מערביים יכולים להתייחס אליו ולהבינו.
המפגש הבלתי אמצעי במסדרונות קופות החולים גורם לכך שרופאים מקבלים לגיטימציה להתנסות יד ראשונה בטיפולים מתחומים שונים של רפואה אלטרנטיבית, ומכאן קצרה הדרך לניצנים של שיתופי פעולה בין מטפלים לרופאים.

מעבר לכך, בעולם המערבי נולד דור חדש שרואה חיבור טבעי בין הרפואה המערבית לרפואה האלטרנטיבית כאשר השניים משלימים זה את זה, תומכים זה בזה. לכל שיטה יש יתרונות מובהקים, והגיע הזמן לזנוח את הוויכוח ההיסטורי וליהנות מהמיטב שיש לכל אחד להציע.

רפואה אלטרנטיבית – מבט אישי על השילוב בין שתי הגישות הרפואיות

עברתי הכשרה רפואית מקיפה, למדתי תואר ראשון בביולוגיה באוניברסיטה העברית והמשכתי ללימודי וטרינריה, גם הם בחסות האוניברסיטה העברית.
עשיתי תקופת סטאז' בארה"ב ועבדתי כרופאה וטרינרית במשך כעשור. מאד אהבתי את העבודה ואני בטוחה שהצלתי את חייהם של סוסים רבים ועזרתי לאחרים לבוא לעולם או שיפרתי את איכות החיים שלהם.
זו אחת התקופות היפות ביותר בחיי ואני בהוקרת תודה גדולה על הזכות שהיתה לי לפגוש את העולם תחת הכובע הווטרינרי.

בשלב מסוים חשתי שמיציתי את עצמי ויצאתי לדרך חדשה.
כך הגעתי ללמוד תטא הילינג . לימודי תטא הילינג נתנו לי מענה רגשי ורוחני שבדיעבד הבנתי שחסר לי כווטרינרית.
אני זוכרת מספר בעיות רפואיות שלא הצלחתי לפתור. מומחים עימם התייעצתי המליצו לי להכפיל את מינון התרופות שנתתי. משהו בתוכי התנגד לכך.
הרגשתי שהתרופות כופות על הגוף לעשות בניגוד לרצונו. אמנם לא ידעתי מה מריע לו,  אבל ידעתי שרגשית אני לא מסוגלת לעקוף את הבחירה שלו. תטא הילינג עזרה לי למצוא את החתיכה החסרה.
זו שתעזור להבין מה חוסם אותו וגם איך לשחרר את החסימה.
באופן אישי אני סבורה ששילוב הוא המפתח. אני זוכרת גבר שהגיע אלינו עם גדם שהסב לו יומיום כאבי רפאים.
הטיפול הרפואי שקיבל היה מצוין, אך הכאבים נמשכו. כשנעזרנו בכלים של תטא הילינג, סוף סוף הגוף הסכים לקבל את מה שאירע והכאבים חלפו.
אני בטוחה שהטיפול הרפואי שקיבל הציל את חייו, והטיפול האלטרנטיבי שקיבל הציל את איכות חייו. השניים השלימו זה את זה והפכו לשלם אחד.