נשמח לעזור לך
טלפון: 052-3228856
כתבו לי לוואטסאפ ואחזור אליכם
 [email protected]

גלי תטא

מהם גלי תטא והשפעתם על המוח

גלי תטא

המונח 'גלי תטא' הוא מונח מדעי מתחום חקר המוח. בשנים האחרונות יש ביו-טיוב מוזיקה שמעבירה את המוח למצב של גלי תטא, יש מדיטציות שעושות את זה, תרגילי הרפיה שונים ועוד. בשביל מה זה טוב ואיך קשורים גלי תטא לשיטת תטא הילינג? בואו נראה.

מה הם גלי מוח (Brain waves)?

המוח הוא כמו מחשב שכל הזמן יש בו פעילות חשמלית. חוקרים מדדו את הפעילות החשמלית של המוח באמצעות מכשירי EEG וגילו שיש קשר בין מספר מחזורי הגלים החשמליים שנרשמים במכשיר בשנייה (ונמדדים ביחידה בשם הרץ) לבין מצבי התודעה שלנו.

זה מה שהם גילו:

  • גלי דלתא – פעילות מוחית בתדר של 3-0 הרץ המאפיינת שינה עמוקה.
  • גלי מוח תטאגלי תטא – פעילות בתדר 7-4 הרץ. זהו מצב של הרפיה עמוקה כמו בשלב הראשון של החלימה, כמו במדיטציה עמוקה או בהיפנוזה. גלי תטא נחשבים לחלק מהפעילות הלא מודעת של המוח. הם אוצרים זיכרונות ותחושות, שולטים בגישה שלנו כלפי דברים, באמונות ובהתנהגות שלנו.
  • גלי אלפא – 13-8 הרץ. מופיעים במצבי חשיבה רגועה כמו במדיטציה קלה או חלימה בהקיץ. גלי אלפא הם הגשר בין ערות לשינה.
  • גלי בטא – 29-14 הרץ. מופיעים במצב של ערות רגילה, כאשר אנחנו פעילים, חושבים, משוחחים.
  • גלי מוח גמאגלי גמא – 30 הרץ ומעלה. מופיעים במצבי למידה או פתרון בעיות מהיר. כנראה מעורבים בפעילות מנטלית גבוהה כמו מודעות, קליטה, פענוח וסיווג מידע.

הקשר בין גלי תטא לאפקט הפלסבו

בפברואר 2002 פורסמו ב-American Journal of Psychiatry תוצאות של ניסוי שנערך על תרופה נגד דיכאון. בניסוי זה, כל המשתתפים עברו בדיקות EEG וכך יכלו החוקרים לראות את ההבדלים בין נוטלי פלסבו שחל אצלם שיפור לאלה שלא חל אצלם שיפור ונוטלי התרופה שחל אצלם שיפור ואלה שלא. בבדיקות ה-EEG של אלה שמצבם השתפר בעקבות תרופת הדמה, נצפתה פעילות חריגה של גלי תטא. זה גרם לחוקרים לשער שבצורה כלשהי גלי תטא קשורים למה שמוכנה אפקט פלסבו (מצב שבו חל שיפור במצבו של האדם בתגובה לנטילת תרופת דמה).
בהמשך למחקר זה, האם ייתכן שאותם גלי תטא קשורים גם לריפוי במצבים אחרים שקורים מעצם אמונתו של אדם?

גלי תטא – גילויים של ויאנה סטייבל, מייסדת תטא הילינג

כשויאנה סטייבל ניסתה להבין מה בדיוק קורה שמאפשר לבקשות הריפוי שלה לעבוד, היא שאלה את עצמה – האם ייתכן שבזמן הריפוי המוח איכשהו עובר למצב של גלי תטא, בדומה למתרחש בהיפנוזה, למרות שהאדם נשאר ער ומודע? זו היה רעיון חדשני. היא החליטה לבדוק את השערתה בעזרת מכשיר EEG. אלה הממצאים שלה:בדיקת-גלי-תטא

  1. בדיקת גלי תטאבזמן שזימנה ריפוי, מוחה אכן עבר ממצב של גלי בטא אל גלי תטא.
  2. גם אצל מטפלים חדשים שרק סיימו את קורס תטא הילינג יסוד נמדדו גלי תטא.
  3. וההפתעה הגדולה ביותר – גם אצל המטופלים נמדדו גלי תטא בזמן הריפוי!

* בסוף לימודיי אצלה נבקדתי במכשיר EEG. בזמן ש"עשיתי תטא", אכן נמדדו במוחי גלי תטא. כשהבודק דיבר איתי המוח עבר לגלי בטא וכשחזרתי "לעשות תטא" מיד הופיעו על מסך גלי תטא. (בתמונה מצולמת חברתי בעת בדיקת ה-EEG שלה.) היום, בכל פעם שאני "עושה תטא" אני מפהקת, סימן מובהק לכך שהמוח חושב שהוא נכנס למצב החלימה שמאפיין גלי תטא.

גלי תטא ↔ גמא – מצב אופטימלי לריפוי ספונטני

בתטא הילינג הריפוי לפעמים מיידי ולפעמים הוא לוקח זמן. ויאנה ביקשה להבין מה קורה במוח בשעה שמתרחש ריפוי מיידי ולמה כמטפלת היא מרגישה רטט מרגש ועוצמתי. היא מצאה שבמצבים אלו המוח עובר ישירות מגלי תטא לגמא, תוך שהוא מדלג על גלי האלפא והבטא (הוא יכול לזנק ברגע מ-7-4 הרץ לאלפי הרץ). ויאנה טוענת שבמצב זה אנו הכי פתוחים לריפוי ספונטני. קפיצה דומה בין גלי תטא לגמא קורה במצבי חירום, תמונת הראי של הריפוי. ייתכן אם כן שריפוי ספונטני הוא המצב ההופכי למצבי טראומה, והוא מאפשר למוח לשחרר את הזיכרונות הכואבים בבת אחת וליצור ריפוי.

גלי תטא ויצירת מציאות

מרבית שיטות הטיפול ההוליסטיות מחפשות נתיב גישה לאמונות הלא מודעות שלנו, מתוך הבנה שאמונות אלו הן שיוצרות את המציאות הלא רצויה בחיינו. ויאנה גילתה שכאשר המוח שלנו נמצא בגלי תטא, אנחנו יכולים לעשות קריאות אינטואיטיביות ולזהות אמונות לא מודעות של מטופלים. יתרה מכך, גלי תטא מאפשרים לנו גם לשנות את האמונות הללו וליצור חשיבה חיובית. שינוי האמונות ממש משנה את המציאות.

למשל, אישה התלוננה שהנכדים שלה לא מספיק אוהבים אותה. בטיפול תטא הילינג מצאנו ושינינו אמונות לא מודעות שהיו קשורות לכך. כעבור מספר ימים היא התקשרה לבשר בקול נרגש שנסעה לבקר את הנכדים והם בקשו להיות איתה עוד ועוד. המציאות שלה השתנתה.

אם נדע איך להשתמש ביכולת המוח לייצר גלי תטא, נוכל מאד להקל על עצמנו. שיטת תטא הילינג מלמדת איך לעשות זאת בערות מלאה, במעבר חלק ואלגנטי במהלך שיחה. עבורי זה פתח דלת קסומה לעולם שהיה עד אז חתום. עכשיו גם אתם יכולים. צרו אתנו קשר ונגיד לכם איך.

להתראות,
נגה

לוח ארועים

לרכישת כל ספרי "תטא הילינג" בעברית

מועדון בוקר טוב

תחנת רענון לנפש – רבע שעה של שידור חי יומי שכל כולו קודש ליצירת מציאות

בכל יום נשפוך אור על היבט אחר של החיים שבו האמונות הלא-מודעות שלנו יוצרות מורכבות וקושי ונשתמש בכלים של תטא הילינג כדי לפתור אותן מהשורש.

לטעימה ממועדון הבוקר